Aralık 1, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Warframe Röportajı: Yareli’ye Hayat Vermek ve Toplulukla Çalışmak

Warframe kısa süre önce 47. Oynanabilir karakteri Yareli’yi piyasaya sürdü. Bu çevik Çerçeve diğerlerinden benzersizdir, kendi K-Drive’ına sahiptir ve okyanusun yıkıcı güçlerini rakiplerini alt etmek için kullanır. Ancak onu daha da benzersiz yapan şey, tutkulu Warframe topluluğunun hayran sanatlarından ilham almış olmasıdır.

Yareli’nin arkasındaki konsept sanatçısı Matias Tapia ile beraber Kaz Adams, Pablo Alonso ve Weapons Lead, Kıdemli Oyun Tasarımcısı ve 3D Karakter Sanatçısı Michael Skyers ile Digital Extremes’de bağlantı kurma şansımız oldu. Onu yaşama geçiren eşsiz süreç.
TheGamer: Yareli, Warframe’in 47. Oynanabilir karakteridir. Her Çerçeveyi bir öncekinden farklı tutmayı nasıl başarıyorsunuz?

Pablo Alonso (Kıdemli Oyun Tasarımcısı): Aradığım asıl şey, yeteneklerin ritmi, karakterin hissi, hareket ve tema gibi pek çok yerden gelebilecek, oynarken değişik bir his sağlamak, ve daha fazlası…

Yareli için daha genç ve kaygısız hissetmesini istedim. Bu, tasarımdan, animasyonlara kadar her şeyi etkiler, hatta yeteneklerin sesleri bile akılda tutularak yapılmıştır. Karakterin hareketi, onun durumunda, onun daima hareket halinde olmasını, asla durmamasını istedim, bu nedenle kiti ve pasifi bunu teşvik etmek için tasarlandı.

Tema hemde benzersizliğe yönelik önemli bir araç olabilir, ama bu bile bir zorunluluk değildir. Örneğin, Yareli ikinci su esaslı çerçevemiz, Hydroid ilki. Ama o yarı korsan, yarr! Yani benzer bir temaya sahip iki kare bile bütünüyle farklı tipte oynatılıyor.
TG: Yareli’nin arkasındaki ilham kaynağı nedir? Bize Frame’in yaratım sürecinden biraz bahseder misiniz?

Matias Tapia (Konsept Sanatçısı): Aslında Warframe için bir fanart yaratmak istiyordum, oyunun benzersiz görünümünü gerçekten çok seviyorum bu nedenle Yareli’yi oluşturmak için kendime bir mini proje yaptım. Digital Extremes ile çalışan yaratıcı süreç, oyun için herhangi bir revizyon ve çok az değişiklik olmadan yalnızca hayran sanatı yapmamdı. Warframe tasarımlarımı Sailor Moon’dan ilham alan karakterlerle eşleştirmeye çalıştım. Beş orijinal Sailor Scouts için ilk set çok popülerdi, bu nedenle ondan öğrendiklerimi aldım ve diğer dördü için hemen ikinci bir sete başladım. Sailor Neptün çok büyük bir ilham kaynağıydı.

Bunun heyecan verici kısmı, yapmak istediğim karakteri yapmış olmam. Süreç uzlaşmalarla dolu olduğundan, bu nadiren olur. Ama bunun için yıldızlar dizildi! Onu gerçekleştirmek için emeği geçenlere gerçekten minnettarım.

Kaz Adams (Silah Lideri): K-Drive’ını ve Syandana’sını ben yaptım. Bu gerçekten eğlenceli bir projeydi!

K-Drive’ı için, Matias’tan bazı hayvan benzeri formlar öneren bazı muhteşem konseptler sağlandı. Pençeler için yengeç referansları ve Infested fraksiyonundan bazı stil ilhamları kullandım, fakat daha az “canavar” ve daha “sevimli”. Bu dengeyi yakalamaya ve kendi garip Warframe tarzımızla yaşamakta olan bir yaratık olduğunu düşündürebilecek pek çok ayrıntı eklemeye çalıştım.

Syandana’sı için bu, Matias’ın diğer bir benzersiz konseptine dayanıyordu. Önce K-Drive’ı bitirdim ve aynı unsurların çoğunu getirmek istedim, bu nedenle onu da bir yaratıkmış gibi şekillendirdim. Syandana’nın tepesinde eğilen bir baş ve bir gaga bulunmaktadır.

Skyers, Tabancası için bir baloncuk yapma oyuncağına dayandırmak için erken bir öneride bulundu ve bu fikre bayıldım! Bunu tasarlayan konsept sanatçısı Vadim Sverdlov’a iletebildik. Bu, Warframe için yapmış olduğu ilk konsept sanat eseriydi ve gerçekten başarılı oldu. Silah ekibinden Andrew Yu, bu konsepti bütünüyle gerçekleştirilmiş bir 3D model olarak gerçekleştirmek için muhteşem bir iş çıkardı. Her yerde bir ekip çalışmasıydı.

KA: [Aksesuarlar] yaratımı söz konusu olduğunda, daima aynı şekilde başlarım: bir konsept sanat parçasından ve bir yığın referans görüntüden. Bununla beraber, Syandana’nın dokularına mümkün olduğunca fazla deniz yaratığı ilhamı getirmek için biraz daha zaman harcadım ve konsepte uyum sağlamak ve biraz rağbet eklemek için K-Drive’ın parçalarında cam gölgelendiriciyi kullandım.

Michael Skyers (3D Karakter Sanatçısı): Bir 3D karakter sanatçısı olarak, Matias Tapia tarafından yaratılan 2D konsept sanatını alıp 3D oyuna hazır bir asistana dönüştürmek benim sorumluluğumdu. Alternatif kaskını tasarlayıp yapabilmek de benim için bir zevkti.

Yareli’nin 3D0 modelini yaratmaya gelince, ilk güçlük Matias’ın tasarımındaki gençlik hissinin tercüme edilmesini sağlamaktı. İster inanın ister inanmayın, tüm Warframe’lerimizin hepsi aynı yüksekliktedir, bu nedenle onları daha genç ya da daha küçük hissettirmek bir meydan okuma haline gelir. Neyse ki, çalışmak için Nezha’nın oranlarına sahiptim. Nezha’yı rehber olarak kullanarak ve Yareli’nin miğferini ortalamanın üstünde büyüterek, istenen hafif ve genç görünümü elde edebildim.