Aralık 1, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Uzmanlara göre 60 sene içinde başka bir salgın daha olacak

virüs

İtalya Padua Üniversitesi’ndeki bir grup uzmanın araştırmasına göre önümüzdeki 60 yıl içerisinde Yeni tip corona virüs ölçeğinde yeni bir pandemi daha yaşanacak. Proceedings of the National Academy of Sciences PNAS mecmuasında yayımlanan çalışmada uzmanlar, popülasyonun artması ve ekosistemin bozulmasından dolayı bundan sonrasında pandemilerin daha sık yaşanacağını belirtiyorlar.

Uzmanlar ilk evvel son 400 yılda alana gelen pandemileri araştırdı ve artık ortaya çıkan salgınların daha öncekisinden daha sık görülmeye başladığını belirttiler. Çalışmanın ortak yazarlarından Duke Üniversitesi öğretim görevlisi William Pan, Yeni tip corona virüs ve İspanyol Gribi gibi büyük salgınların gelecekte de görülmeye devam edeceğini ve bu olası salgınlara karşı engelleme ve kontrol etme çabalarına öncelik verilmesi gerektiğini söylüyor.

Bununla beraber araştırmada 1918’den 1920’ye kadar 30 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan İspanyol Gribi ölçeğinde bir salgının yaşanma ihtimalinin senede %0,3 ila %1,9 arasında değiştiği belirtiliyor. Aynı zamanda uzmanlara göre, araştırmada önümüzdeki 60 yıl içinde bir pandeminin daha yaşanabileceğinin öngörülüyor olması, 60 sene boyunca insanlığın güvende olduğu manasına da gelmiyor. Araştırmacılara göre diğer bir pandemi 60 yıl içerisinde her an gerçekleşebilir.