Aralık 1, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Üçüncü Kez BioNTech Vurulmak Virüsten Yeteri Kadar Koruyor Mu ?

Pfizer, paylaştığı yazılı açıklamada üçüncü doz Pfizer-BioNTech aşısının vücuttaki antikor sayısını 3,3 kat artırdığını açıkladı.

Koronavirüs, dünya genelinde tesirini sürdürmeye devam ederken virüse karşı en büyük taşıt aşı olarak karşımıza çıkıyor. Dünyada en fazla kullanılacak olan aşıysa Amerika merkezli Pfizer ve Almanya merkezli BioNTech şirketleri tarafından geliştirilen aşı. MRNA usulünü kullanan bu aşı, ülkemizde de etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Koronavirüs aşılamasındaysa bütün dünyada yeni bir aşamaya geçilmeye başladı. İki doz covid-19 aşısının beraberinde pek çok ülke, üçüncü doz aşıyı da uygulamaya başladı. Üçüncü doz aşının nasıl bir koruma sağlayacağına müteveccih resmi açıklama, bugün Pfizer’den geldi. Amerika merkezli firma, üçüncü doz aşının antikor seviyesini 3,3 kat artırdığının tespit edildiğini duyurdu.

-306 denek üstünde denemeler yapıldı:

Pfizer

Pfizer tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre 306 kobay üstünde sınamalar yapıldı. Sınamalarda ikinci dozdan beş ila sekiz ay sonra yapılan üçüncü doz aşının antikor seviyesini 3,3 kat artırdığı tespit edildi. Araştırmanın tüm ayrıntıları henüz yayınlanmadı. Araştırmaya katılan kobaylarda üçüncü doz aşının yan tesirlerinin ikinci doz aşıdan değişik olmadığı da ifade edildi.

-Pfizer-BioNTech aşısı, geride bıraktığımız hafta tam onay almıştı:

Amerika Gıda ve İlaç Dairesi, Pfizer-BioNTech aşısına geride bıraktığımız hafta 16 yaş ve üstü için tam kullanım onayı vermişti. Aşının üçüncü dozu, Amerika’de yalnızca 12 yaş ve üstünde bağışıklık sistemi hastalığı bulunanlarda kullanılmak üzere acil kullanım onayına sahip.