Aralık 1, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Tarım ve orman bakanlığına yapılan siber saldırı hakkında resmi açıklama

Tarım ve Orman Bakanlığı geçen haftalarda yapılan siber saldırıya ait fotoğrafa bir açıklık getirdi.

siber saldırı

-Sunucu şifrelendi ve yedek sistem devreye girdi

Tarım ve Orman Bakanlığı yaptığı açıklamaya göre 31 Temmuz saat 01.00’de siteye ait bazı domainlere saldırı yapılması üzerine. Neyse ki bakanlık bu durumu fark edip şifreleme protokollerini devreye sokmuşlar. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi yetkililerinden destek alınarak oluşabilecek bazı tehlikelere karşı önlemler alınmış oldu. Bakanlık, siber saldırı hakkında her şeyi kontrol altına aldığını açıkladı.

Yapılan siber saldırıda hiçbir şekilde ana domainlere zarar gelmediğini belirterek. “Yapılan siber saldırıda dediğimiz gibi ana domaine zarar gelmeden 3 farklı yedekleme sistemimiz mevcut olmasından kaynaklı olup yedekleme sistemleri bakanlığımızın özel kısımlarında saklanmış bulunuyor. Bakanlığımızca etkilenen sunucular inceleme altına alınıp diğer sunucular ve yedekler elimizde olan diğer sistemler ile yeniden yazılacaktır.” söylendi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Saldırı esnasında sistemleri koruyan profesyonel ekip saldırı yapan kişilerin internetini kesip ne ile uğraştıklarına dair kafa yormadan ve direk olarak Bakanlığımız yedek sistemlerinin ayağa kaldırılması yoluna gidilmiştir. Sistemde herhangi bir dışardaki olan yedeklerden veri kaybı olmadan, gerekli kişilere iletilmiş olup gereğim yapılacaktır.”