Aralık 1, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Sosyal medya ile ilgili yeni alınan karar: Hapis cezası mı geliyor !

Bir süredir gündemde tutulan Sosyal Medya Kanunu ile alakalı bazı yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre yasa, yurttaşlara sosyal ağ kullanımları sebebiyle hapis cezasına çarptırılabileceklerini ortaya koyuyor. İşte o yasaya dair yeni bilgiler…

Türkiye bir süredir, hükümetin sosyal medya ile ilgili görüşlerini konuşuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a göre “yalan terörü”nden ibaret olan sosyal ağ hakkında bir yasa düzenlemesi yapılması ve sosyal ağ kullanıcılarının bu yasaya göre hareket etmesi planlanıyor. Yakın bir gelecekte hayatımıza giren yasayla ilgili yaşanan yeni bir gelişme, yasayla ilgili bazı ayrıntılar sunuyor.

Edinilen bilgilere göre hükümet yetkilileri, “Sosyal Medya Başkanlığı” ismi altında yeni bir yaradılış kuracak. Bu oluşumun Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) veya Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) kurulmasını planlayan hükümet, bunun sayesinde sosyal ağları denetim altına alacak. Bu noktada BTK’nın zati İnternet Daire Başkanlığı‘na sahibi olduğu ve Sosyal Medya Başkanlığı’nın BTK bünyesinde daha kolay oluşturulabileceği ifade ediliyor.

-Sosyal medyada işlenecek suçlara hapis cezası geliyor

Sosyal medya yasasına ilişkin elde edilen bilgiler, bu kanunla yurttaşlara hapis cezası verilebileceğini ortaya koyuyor. Öyle ki bir sosyal ağ kullanıcısı, bir bireye hakaret ettiği takdirde mapusla suçlanacak. Bu mapus cezası süresi, 3 aydan 2 seneye kadar olabilecek. Üstelik bu noktada ceza artırım nedenleri de devreye girecek. Örneğin bir kamu görevlisine hakaret ederseniz, en az 1 yıl ile yargılanacaksınız. Üst limit ise hakaret ettiğiniz bireyin statüsü ve hakeretin maksat derecesine göre tanımlanacak.

Kanun, yalan habere yönelik de hapis cezası getirecek. Palavra haberi yapan ve bu haberi yayan kullanıcılar, 1 yıldan 5 seneye kadar mapus cezası ile suçlanacak. Bu bağlamda Türk Ceza Yasayı’nda Türk Ceza Kanunu bazı belirlemeler yapılacak. “Dezenformasyon” ve “mezenformasyon” gibi suçlar, TCK’ya ilave edilecek. Bütün bu düzenlemelere sahip kanunun yeni dönemde TBMM’ye sunulması bekleniyor…