Aralık 1, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Sinekler Neden Şeytani Karakterler Gibi El Ovuştururlar

Bazı sinek cinslerinin neden bir yere konup sinsi sinsi el ovaladıklarını illa ki merak etmişsinizdir. Aslında bu durumun bir çok farklı sebebi bulunuyor. Gelin, bu nedenleri sizlerle paylaşalım.

Özellikle yaz mevsiminde canımızdan bezdiren karasineklerin bir yere konduklarında sergiledikleri bir tavır dikkatinize sürüklemiştir. Konduktan sonra oldukları yerde sanki bizi neremizden ısıracağına dair şeytanca tasarılar yaparcasına ellerini ovalarlar. Peki neden?

Karasineklerin bunu hareketinin esasında pek çok sebebi var. Bu nedenlerin çoğuysa temizlikle ilgili. Gelin, bütün bu nedenleri birer birer açıklayalım.

-Kötü niyet yok, temizleniyorlar:

Aslında karasinek, ellerini ovuşturan tek sinek türü değil. Fakat bu hareket, evlerde oldukça yaygın olmaları sebebiyle onlarla özdeşleşmiş durumda; bu nedenle sineklerin el ovuşturma hareketinin nedenlerini karasinekler üzerinden anlatacağız.

Karasinekler her ne kadar pislik ve hastalıkla aynılaştırılsalar ve pis olarak nitelendireceğimiz yerlere konsalar da, zamanlarının çok büyük bir kısmını arınılarak geçirirler. Bunu da ellerindeki kiri ovuşturup sıyırarak gerçekleştirirler. Tabii bunu iyi görünmek için yapmazlar. Pak kalmaları; onlara avlanmaktan uçmaya, sıhhatli kalmaktan çiftleşecek partner bulmaya kadar pek çok alanda avantaj sağlar.

Yakından bakarsanız görürsünüz ki karasinekler, yalnızca ilk iki elini değil; kanatları dahil tüm uzuvlarını ovalayarak pislikten arındırırlar. Böylece uçarken onları rahatsız eden ve yasaklayan artıklardan kurtulurlar. Fakat bu canlılar, bizim gözümüze çarpanın tam tersine temizlenmeye bacaklarından başlamazlar. Öncelikli olan baş kısmından başlayıp gitgide daha az ehemmiyetli bölgelere yönelirler. Başlarından başlamalarının nedeni koku reseptörlerini temizlemektir. Böylece av olmamak ve avlanmak için etrafa karşı yeterince duyarlı olabilirler.

Pislik içerisindeki bir karasineğin temizlenmesi, aralıksız 15-20 dakika alabilir. Fakat bizim gibi canlıların ihtarıyla bu işlerini yarıda vazgeçip sonraki duraklarında devam etmek zorunluluğunda kalırlar. En sonunda arınılıp paklanmayı başaran sinek, hem etrafı idrak etme mevzusunda hem de uçma mevzusunda pis olanlardan çok daha galibiyetli olur. Temiz sinek, tok sinektir. Temiz sinek, av olmayan sinektir. Temiz sinek, daha rahat çiftleşen sinektir. Fakat bu el ovuşturma eyleminin paklık dışında da bazı küçük tefek sebepleri var. Dilerseniz gelin bir de onlara göz atalım.

-Kılları tarayarak aerodinamik avantaj sağlamak

Karasinekler vücutlarını ovuştururken yalnızca kirlerini atmakla kalmazlar, hemde göğüs ve uzuvlarındaki kılları da tararlar. Eşitlenip aynı doğrultuya bakan kıllar, sineğe aerodinamik açıdan avantaj sağlar. Havadaki dengesi kılların yönü tarafından bozulmayan sinek, daha yerinde ve hızlı uçar.

-Hasarları yoklamak

sinek

Sinekler bu eylemi yaparken uzuvlarındaki hissiyatı da hakimiyet etmiş olurlar. Böylece uçuş veya öteki bir sinekle savaş bundan evvel gücenmiş bir yerlerinin olup olmadığını görüp buna göre eyleme geçerler.

-Her yüzeyde yürüyebilmek

Usunuza gelebilecek her yere konan karasinekler, arınılmadıkları takdirde ayaklarında lekeyle gezerler. Bu onların sırçada veya pürüzsüz rastgele bir yüzeyde yürümesini güçleştirir. Bu surattan ayaklarını iyice cilalarlar ki her yerde ister baş alt, ister dik, ister sıradan biçimde yürüyebilsinler.

-Fazla ısınmayı engellemek

Özellikle yaz mevsiminde ortaya çıkan sinekler, kıllarını belli bir kumpasa sokarak ısıyı dağıtırlar. Başka Bir Deyişle biz duş alırken nasıl sadece arınılmayıp ayrıca ferahlıyorsak, onlar da ellerini ovalayarak hem arınılıp hem ferahlıyorlar.