Aralık 1, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Bilim Heyeti Sonrası Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün gerçekleştirilmiş olan Bilim Kurulu toplantısı sonrası covid-19 aşı çalışmaları ile alakalı açıklama yaptı. Açıklamanın odağında 3. Doz aşı uygulamaları vardı.

Koronavirüs Bilim Heyeti, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında bir buluşma hakikatleştirdi. Toplantı bundan önce bir süredir konuşulan ‘aşının mecburi olması’ iddiası gündemdeydi ve bu yönde bir açıklama gelip gelmeyeceği merak konusuydu. Buluşma sonrası YouTube kanalı üzerinden canlı yayın asıllaştıran Bakan Koca’nın aktardığı bilgiler arasında zoraki aşı yoktu.

Koca, açıklamasında üçüncü doz uygulamalarına, inaktif ve mRNA aşılarının koruyuculuklarına ve bu yönde sürdürülen çalışmalara değindi. Koca, açıklamasıyla son zamanlarda gündeme gelen ve Sinovac gibi inaktif aşıların koruyuculuğunu tartışma konusu haline getiren iddiaları da yanıtlamış oldu. Açıklamada ayrıca okullarda yüz yüze eğitimin başlaması ile alakalı çalışmalara da değinildi.

-‘Yüz yüze eğitim için çalışma rehberi hazırlandı’:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Koca’nın hakikatleştirdiği açıklamada değindiği ilk mevzu, mekteplerde yüz yüze eğitim mevzusu oldu. Bu konu da Bilim Kurulu tarafından ‘okulların güvenle açılması için gerekli olan önlemleri içeren çalışma rehberinin’ hazırlandığı bilgisi paylaşıldı. Hazırlanan rehberi YÖK ve MEB ile değerlendirildikten sonra uygulamaya hazır hale getireceklerini aktaran Koca, ”yüz yüze eğitim ve bunun sürekliliği tek amacımız’‘ diye konuştu.

Aşılarda üçüncü doz uygulamaları mevzusunda ise Koca, 3 doz inaktif aşı ile 2 doz inaktif + 1 doz mRNA aşısının eş oranda koruma sağladığını belirtti. Koca, 2 doz inaktif aşı uygulaması olan yurttaşlar için 3. Dozun gerektiğinin tespit edildiğini belirtti. Bu kişiler, 3. Doz aşılarını inaktif veya mRNA aşılarından herhangi biri ile olabilecekler.

MRNA aşısı ile alakalı de 3. Doz uygulamasının gerekebileceğini dile getiren Koca ”Aşıyı geliştirmekte olan ekibin açıklamaları mRNA aşısı olanlar için de 3. Doz uygulamasının gerekebileceği yönünde. Ülkemizde mRNA aşıları inaktif aşıdan sonra kullanıma girdiği için bu konu da yeterli veri henüz yok. Fakat ön neticeler emin vakit sonra 2 doz mRNA aşısının da gözeticiliğinin düşebileceğini gösteriyor” diye konuştu.

-18 yaş altı aşı uygulamaları:

Koca açıklamasında hem de 18 yaş altı bazı gruplarda aşı uygulamaları hakkında da konuştu. ”Ülkemizde Yüksek Öğretim Kurumlarına kayıt yaptıracak 18 yaşından küçük kişiler de aşı talebinde bulunabiliyorlar. Yurtdışına eğitime giden ve ilgili ülke kuralları gereği aşı olması gerekli olan fakat ülkemizdeki yaş sınırının altında kalan çocuklarımızın, velilerinin müracaatı halinde aşıları yapılabiliyor. E-Nabız web sayfasından girerek veliler çocukları için aşı arzında bulunabiliyor. Bununla beraber 12 yaşından büyük ve kronik hastalığı olan çocuklarımız için de aşı tanımlaması yapılmış durumdadır” ifadelerini kullanan Koca, bu açıklama ile beraber yayını sonlandırdı.