Aralık 1, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Öğrencilere Aşı Zorunluluğu Var Mı? İşte Detayları…

Özer

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bugün yapmış olduğu açıklamada mekteplerde uygulaması yapılacak ihtiyatlara ait detaylar paylaştı. Özer, talebelere müteveccih aşılama ya da PCR testi zorunluluğu gibi mevzulara da değindi.

Uzun bir aranın ardından Türkiye, bir kez daha yüz yüze eğitime dönüş yapıyor. Ulusal Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Heyeti, bu mevzu daki kararlarını halihazırda açıklamış gidişattalar. Ancak hali hazırda hem velilerin hem de talebelerin kafalarında bazı sual işaretleri mevcut. Bu soru işaretleri hakkında ise Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den bir açıklama geldi.

Özer, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılını tüm kademe ve tüm sınıf seviyelerinde 6 Eylül Pazartesi günü zorunlu temkinler alınarak haftada 5 gün surat surata başlatacaklarını bir defa daha belirtti. Ayrıca Servislerdeki ve okullardaki hijyen önlemleri, maske kullanımı, havalandırma gibi tüm detayları Sağlık Bakanlığı ile beraber çalışarak alınması gerekli olan tedbirleri tüm valiliklere, tüm illere, tüm ilçelere bildirdiklerini söyledi.

-Öğrencilere yönelik aşılama ya da mecburi PCR testi olacak mı?

PCR

Özer, hoca ve mektep çalışanlarının aşı olmamaları vaziyetinde haftada 2 kere PCR testi ile taranmaları gerektiğini bir kere daha andırdırdı. Bunun ardından talebelere müteveccih aynı uygulamanın olup olmayacağına müteveccih şu ifadeleri kullandı:

“Kamuoyunda bu konu da dezenformasyon söz konusu. Öncelikle net olarak ifade etmek isteriz ki talebelerimize müteveccih aşı ve PCR testi zorunluluğu bulunmuyor. Burada rehberde de yer aldığı biçimiyle sadece hocalarımız değil servis sürücülerinden, servislerde görevli dayanakçı personel, mekteplerdeki yönetimsel personel, kantin ve yemekhane çalışanlarına kadar eğitim-öğretim civarına dahil olan tüm personellerimiz aşı olmak istiyorlarsa aşı olacaklar. Aşı zoraki değil, süreç gönüllülük temeline göre işliyor. Talebelerimiz ile toplanması zoraki olan hoca ve mektep personellerimizin aşı olmayacaklarsa haftada 2 kere PCR testi yaptırma zorunluluğu var.”

-Köy okullarındaki durum:

“Ulaşım imkânı efor olan köy okullarımız gibi yerlerde misyon yapan ve aşı olmayan okul personellerimiz ve öğretmenlerimizin PCR testleri ile alakalı de Sağlık Bakanlığımız ile çalışmalarımız devam ediyor. Sağlık Bakanlığı takımları ile oralarda köy mektepleri aşı olmayan hocalarımızın ve personellerimizin PCR testi yaptırmalarını sağlamak emeliyle çalışmaktayız.”

-Tüm okulların COVID-19 durumu takip edilecek:

Özer, Bakanlık tarafından COVID-19 salgını sürecinde hadise ve temaslara müteveccih süreçlerin takip edilebildiği elektronik takip sisteminin geliştirildiğini aktardı. Bu sistemi şu şekilde anlattı:

“Mektep bazlı ortaya koymuş olduğumuz covid-19 temkinleri için elektronik takip sistemimiz hazır. Mekteplerimiz bu bilgileri kendileri kullanabildiği gibi ilçe ulusal eğitim müdürlüklerimiz ilçedeki tüm mektepleri bu sistem üzerinden takip edebilecekler. İl milli eğitim müdürlükleri, kendi ilçelerindeki süreçleri, hem de Bakanlık olarak ilgili genel müdürlüklerimiz, kendilerine bağlı tüm okullardaki süreçleri kontrol edebilecekler. Çoklu kontrolle, sistemin sağlıklı çalışabilmesi ile alakalı tüm tedbirlerimizi almış bulunmaktayız.”