Aralık 1, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Netflix’in oyun geliştirmeye başladığı bildiriliyor

Bloomberg , Netflix’in oyun geliştirme başkan yardımcısı olarak Oculus içerik Başkan Yardımcısı Mike Verdu’yu işe aldığını bildirdi . İş günlüğü, kiralamayı Netflix’in video oyunlarına genişlemeye yönelik “ilk büyük hareketi” olarak nitelendiriyor.

Mayıs ayında Netflix, bugün eksiksiz olarak duyduğumuz şeyi yapmayı planladığına dair bir söylenti üzerine “etkileşimli eğlence ile daha fazlasını yapmaktan heyecan duyduğunu” söyledi : oyun geliştirme yöneticilerini işe almak ve video oyunları yapmak.

Bugünlerde herkes oyunlara giriyor, ha? Amazon ve Google görünüşte iş ile mücadele ediyor (Amazon henüz iyi bir şey yayınlamadı ve Google , Stadia stüdyolarını herhangi bir şey yapmadan önce kapattı ), fakat kredisine göre, Netflix zaten başarılı bir video oyunu diyebileceğiniz bir şey yayınladı. . Oldukça beğendiğimiz interaktif bir film olan Black Mirror: Bandersnatch’i üretti . Sen vs Wild belki daha az başarılıydı, ama James Bear Grylls’e ayı kakası yedirmekten zevk aldı .

Seçenekli videolar , Amazon’un tekrar tekrar ertelenen bir MMO girişimi olan Yeni Dünya ile eksiksiz olarak karşılaştırılamaz , fakat Netflix’in bir “ayı kakası” düğmesiyle durup durmayacağını merak ediyorum: Belki de diğer film şirketlerinin ayak izlerini takip edecek ve bir büyük oyun stüdyosu, onu kapatacak olan EA ya da Disney’e satmadan önce gidiyor. Geleneksel yaklaşım bu olurdu.

Gerçekte olsa da: Bloomberg, Netflix’in oyun oynamaya başlamasının yalnızca etkileşimli şovlarla rağbetli olmadığını, fakat küçük başlayıp hızlanabilir olduğunu öne sürüyor. Yayın ayrıca Netflix’in interaktif ürün inovasyonu direktörü için başvuruları kabul ettiğini de belirtiyor . Bu iş ilanı özellikle Black Mirror: Bandersnatch’e atıfta bulunuyor ve bölümün “oyun benzeri deneyimler ve hikayelerle etkileşim kurmanın farklı yolları” üstünde çalıştığını söylüyor. Şu anda akış hizmetlerinin aklındaki şey Sex/Life MOBA’sı gibi gelmiyor; Şu an için Bandersnatch benzeri şeyler beklerdim.

Netflix yavaş başlasa bile, önümüzdeki senelerde büyük dalgalanmalar yaşarsa şaşırmam. Filmler ve TV şovları içeren çok sayıda yayın hizmeti var, bu sebeple Netflix’in değeri şu an için özel isabetler edinmeye ve geliştirmeye dayanıyor. Oyun akışı eklemek onu HBO, Disney, Hulu ve diğerlerinden daha temel bir biçimde farklılaştıracaktır. Ve eğer Google, Microsoft ve Nvidia ve diğer herkezin düşündüğü gibi gelecek oyun akışı ise, Netflix neden oyunların Netflix’i olmasın? Yatırımcıların kendilerine mümkün olduğu kadar çok para kazandırmak için güvendikleri türden bir insan olsaydım böyle düşünürdüm.

Netflix’in son dönemde oyun izleyicilerine genel bir rağbet göstermesi belki de dikkate değer. Geçen gün WitcherCon’u yayınlamak için CD Projekt ile bir araya geldi – Netflix Witcher serisi oyunların popülaritesinden büyük ölçüde yararlandı ve tam tersi – oyunlara dayalı pek çok şov yapıyor. Netflix’in Castlevania serisi şimdiye kadarkilerin en iyisi ve daha fazlası da gelecek . Dota serisi Netflix üretmek so-so yardımcı , ama, çok ve hemde bir canlı aksiyon Assassin Creed gösterisi ve bir Far dahil yolda League of Legends dizi ve gelişmesinde bazı Ubisoft gösterileri, var Geliyor o başka sezon Anime ağla.

Bugünkü büyük işe alım hakkında: Verdu, Facebook’ta VR/AR içeriğinden sorumlu başkan yardımcısıydı, fakat Oculus oyunları için anlaşmalar yapmak, toplam kariyerinin yalnızca küçük bir bölümünü temsil ediyor. 90’ların macera oyun stüdyosu Legend Entertainment’ı kurdu ve Atari tarafından satın alındıktan sonra işletmeye devam etti. Daha sonra yaklaşık yedi sene boyunca EA Los Angeles’ı denetledi, birkaç yıllığına Zynga’ya gitti, bir mobil geliştirici kurdu ve ardından bir buçuk sene boyunca EA’nın mobil oyunlar bölümünü yönetti. Verdu, Unreal 2, Command & Conquer 3 ve 4 ve Yüzüklerin Efendisi: Orta Dünya Savaşı’nın jeneriğinde yer almakta.
Netflix işe alımını kamuya açıklamadı, fakat Bloomberg ve CNBC’ye onayladı . Yorum için Verdu ve Netflix ile iletişime geçtik.

Netflix, 2021’in ikinci çeyreğine ilişkin mali neticelerini önümüzdeki hafta, 20 Temmuz Salı günü açıklayacak ve o zamana kadarki planları hakkında daha fazla gürültü yapabilir.