Aralık 1, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Microsoft, Clippy’yi geri getirmekle tehdit ediyor

Microsoft’un yaygın olarak Clippy olarak bilinen “Ofis Asistanı”, kimsenin sevmediği, şaşı bakışlı konuşan bir ataçtı. Yakın zamanda Office 97’deki ilk görünümünü, Windows’un berbat olduğu en ünlü zamanlardan birisi olarak, bunun genelde yanlış ve daima rahatsızlık verici olduğu olduğunu söyleyerek belirttik. Clippy o kadar popüler değildi ki , 2003’te Clippy’nin ölümünü kutlayan bir dizi Office XP reklamı biçiminde Microsoft’un kendisi bile nefrete katıldı . ( Arşivlerle ve Flash animasyonlarıyla dolaşmak istemiyorsanız YouTube’da görebilirsiniz .) 2007’de Clippy Microsoft Office’ten bütünüyle çıkarıldı.

 

Zamanın geçişi ile alakalı komik olan şey, nesnel olarak berbat olan şeyleri geriye dönüp bakıldığında o kadar da kötü görünmemesidir. Örneğin, gençken yapışkan bir yağmurluk giyip sırılsıklam tarlalardan tütün toplamak için sabahın 5’inde uyandığıma dair bir biçimde hoş anılarım var; ve benzer bir biçimde, Clippy popülaritesinde nostaljiden güç alan bir yükselişin tadını çıkarıyor gibi görünüyor. Microsoft kısa süre önce , maskotun sevgi dolu bir portresini içeren Microsoft Teams için geçmişten gelen bazı arka planlar yayınladı ve şimdi, antropomorfize edilmiş şenlikli durağanlığını gerçek olarak geri getirmekle tehdit ediyor.


Clippy’den nefret edenler için iyi haber şu ki, bildiğim kadarıyla Windows 11 masaüstünden size bağırmaya başlamak üzere değil . Bunun yerine, plan bunu, Word, Excel ve Outlook olmak üzere temel üretkenlik uygulamalarından daha fazla iş ve hizmete kadar çeşitli üretkenlik hizmetlerine erişim sunan bulut tabanlı bir abonelik hizmeti olan, önceden Office 365 olarak bilinen Microsoft 365’te bir emoji olarak eklemektir. Teams, Exchange ve SharePoint gibi kurumsal odaklı programlar ve özellikler. Ve açıkçası kesin olarak söyleyemesem de, Clippy gerçekten tam bir eyleme dönüş yaparsa, Microsoft’un 20 sene önce olduğu gibi kıçındaki rahatsızlık verici olduğu küçük acı olmadığından emin olmaya özen göstereceğinden şüpheleniyorum.
Kesin olarak söyleyebileceğim şey, Microsoft’un ciddi olduğunu varsayarsak, Clippy’nin geri dönüşü gerçekleşiyor: Tweet’in 20.000 beğeniyi geçmesi yalnızca bir saat sürdü ve sayı hala hızla artıyor. Görünüşe göre insanlar gerçekten küçük adamı özlüyor. Dediğim gibi, zaman komik bir şey.

Bu ciddi bir plansa veya kontrolden çıkmış bir Twitter saçmalığıysa Microsoft’a ulaştım. Cevap alırsam güncelleyeceğim.