Aralık 5, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Manavgat Yangının Şüphelisinin Kan Donduran İfadesi

Antalya Manavgat ve Akseki bölgelerinde çıkan orman yangınlarıyla alakalı jandarmaya teslim edilen bir ses kaydı, soruşturmanın seyrini değiştirdi. Ses kaydına göre Ali Y. Isimli bir şahıs, aldığı 1.000 TL karşılığında Türkiye tarihinin en büyük orman yangınlarından birini başlattı. Şüphelinin ifadesi ise tam manasıyla şaka gibi.

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’nin bir numaralı gündem maddesi haline gelen orman yangınlarıyla alakalı çok konuşulacak bir büyüme yaşandı. Antalya’da meydana gelen ve Akseki ile Manavgat’ı küle çeviren orman yangınlarını çıkardığı iddia edildiği için hapsedilen Ali Y. Isimli bir kişinin ses kayıtları sarihe çıktı. Özlem T. Isimli bir yurtdaşın jandarmaya teslim ettiği bir ses kaydı, Ali Y. Isimli bireyin ormanları nasıl yaktığını ortaya koyuyor.

Edinilen bilgilere göre Özlem T. Isimli vatandaş ile Ali Y. Isimli kişi, sevgiliydi. Özlem T., telefonda yapmış olduğu görüşmeleri kaydediyordu ve Ali Y., sevgilisini aradığı bir sırada ormanları yakmak için bir kişi ile 1.000 TL karşılığında anlaştığını ve hatta fazladan da 250 TL aldığını söylüyordu. Dilerseniz hemen, Özlem T. Isimli yurtdaşın vermiş olduğu ifadelere ve o telefon görüşmesindeki ayrıntılara bakalım.

– Akseki ile Manavgat “Burayı ben yaktım”

Akseki

“Telefonumdaki bir program ile görüşmelerimi kaydediyorum. Kayıtlar çoğaldığında silerim. Fakat Ali ormanı yaktığını anlattığı için bu ses kaydını silmedim. Ali telefonla beni aramıştı ‘Güçlüköy’ şöhret Manhayıt mevkisindeki yangını bin lira karşılığında ben çıkardım. Hatta yangını çıkarmak için para veren birey 250 lira da fazla verdi. Bu birey bana ‘Yakalanırsan ayyaş ve madde bağımlısı olduğunu ve hiçbir şey anımsamadığını söyle’ diye direktif verdi. Bana ormanı yaktıran ve para verenler değişik bireyler. Parayı vereni öğreniyorum ama yaktıranın kim olduğunu bilmiyorum. Çıkan yangının kimin işine yaradığını da öğrenmiyorum’ dedi. Ama bu direktifi ve parayı verenlerin kim olduğunu bana söylemedi. 1 Ağustos’ta Güneykaya’da bir çeşmenin yanında buluştuk. O esnada köyün olduğu taraf ve dağlar yanıyordu ve yangın söndürme uçakları geçiyordu. Ben ‘Ne olmuş buralara’ diye sorduğumda, sarılı haldeki elini göstererek ‘Bunun hesabını verecekler, burayı ben yaktım’ dedi. Yüz yüze görüşmemizde para meselesinden bahsetmemişti. Ali daha önce de madde kullanırdı. Fakat en son gördüğümde madde bağımlığının ileri seviyede olduğunu gördüm. Onun madde parası için orman yakacağını düşünmezdim. Ama son gördüğüm hali ile yapabileceğini düşünüyorum. Yangını anlattığı ses kaydını jandarmaya teslim ettim. Yangının kabahatlilerinin ve azmettiricilerinin tutulması için elimden geleni her şeyi yapmaya hazırım.”

-Ali Y.’nin şaka gibi ifadesi ise şöyle

Özlem’i etkilemek için yangını benim çıkardığımı söyledim. O gün içki ve bali kullanmıştım, kafam iyi değildi. O yüzden o yangını benim çıkardığımı söyledim. Hatta kendi oturduğum Güneykaya’yı da yakacağımı söyledim. Fakat Özlem ile böyle bir görüşme yapmış olduğumı hatırlamıyorum. Görüştüğüm zaman bali, içki ve üzerine de çakmak gazı kullanmıştım. O yüzden hatırlamıyorum. Ormanı yaktığımı söylersem Özlem’i etkileyebileceğimi düşündüm. Parayla alakalı bahsetmemin sebebi demek ki paraya gereksinimim varmış da paradan bahsetmişimdir. Konuşmanın devamında yakın zamanda ‘Güneykaya’yı da yakacağım’ dediğimi anımsıyorum. Öyle bir cümle kullandım. Zati evvelden de kendi kardeşlerimi konutumuzu benzin döküp yakmakla tehdit etmiştim. Bu kısmı Özlem’i etkilemek için demiş de olabilirim. 15-16 senedir madde bağımlısıyım. Suçlamayı kabul etmiyorum. Paraya düşkünlüğüm vardır. Parayı da çok severim. Bu sebeple Özlem’le görüşmemde yangını bana bin tl’ye yaptırdıklarını söylemiş olabilirim…