Aralık 5, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Lise Talebeleri, 95 Kuruş ile 100 Km Gidebilen Elektrikli Araba Geliştirdi

Eskişehir’de 7 hoca ile 5 lise talebesi, ESATAMAT adını verdikleri bir elektrikli oto geliştirdiler. 100 km mesafede sadece 95 kuruşluk maliyet çıkaran araba, İzmit Körfez Pisti’nde gerçekleştirilecek yarışlara katılacak.

Eskişehir Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 5 öğrenci ile 7 öğretmen, ESATAMAT olarak isimlendirdikleri bir araba geliştirdiler. TÜBİTAK tarafından desteklenen ve Teknofest’e de katılacak olan bu araba, yalnızca 95 kuruşluk maliyetle 100 kilometre yol alabiliyor. 350 kilo ağırlığa ve 200 adet lityum pile sahip olan araç, Teknofest’in en ilgi çeken ürünlerinden olacak gibi görünüyor.

ESATAMAT, İzmit Körfez Pisti’nde düzenlenecek bir yarışa katılacak. Bu müsabakayı kazanması beklenen vasıta, geliştiricileri için de çok büyük bir coşku kaynağı olmuş gidişatta. Eskişehir’den İzmit’e gitmek için yola çıkan araba, şu ana kadar yapılan testlerin hepsinde zaferli oldu. Lise Müdürü İlhan Özata, testlerdeki başarıların gerçek yarışta da kendini göstereceğini söylüyor.

-İşte 100 kmde 95 kuruş yakan otomobil

ESATAMAT

Atatürk Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İlhan Özata tarafından yapılan açıklamalarda, şu ifadelere yer verildi; Biz ‘ESATAMAT’ adını vermiş olduğumuz elektrikli otoimizin hazırlığına başlarken, dünyada ve ülkemizde artan alakadan esin aldık. Eskişehir Atatürk Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi olarak motorlu vasıtalar dalındaki 7 hocamız ve 5 talebemiz ile birlikte elektrikli vasıta yapmaya karar verdik. Dünya’da elektrikli araçlara artan ilgiden dolayı ilk evvel motorlu teknolojiler alanımıza elektrikli taşıtlar dalını açmak için bakanlığımıza arzuhal verdik ve pozitif yanıt aldık. TÜBİTAK tarafından liseli talebeler arasında tertip edilen elektrikli taşıtlar müsabakasında yaptığımız araba, ilk 2 etabı geçerek finalde müsabakaya hak kazandı. 31 Ağustos ile 5 Eylül tarihleri arasında Körfez Pisti’nde yapılacak olan müsabakalara bu taşıtla katılacağız.

Taner Tüysüz tarafından yapılan açıklamalarda ise “TÜBİTAK’ın istemiş olduğu teknik bedeller var. O kıymetlerin üzerine çıkamıyoruz. Vasıtamızın 2,70 metre uzunluğa, 1,40 metre yüksekliğe ve 1,20 metre genişliğe sahip. Aracımız şu anda toplamda 350 kilo geliyor. Taşıtın efor kısmına 200 adet lityum batarya taktık ve bunları birleştirdik. Tek dolu batarya ile yaklaşık 100 km yol gidebiliyoruz. 100 km için 95 kuruş elektrik maliyeti oluyor. Teknik ve güvenlik amaçlı aracın hızını 50 km/saat ile sınırlandırdık. Motoru eksiksiz olarak araca yüklemeden 100 km hızı kadranda gördük.” ifadeleri kullanıldı.

İzmit’teki yarışta kokpite oturacak 12. Sınıf talebesi Emre Yüksel ise “Vasıtayı tamamladık ve en sonunda yarışa katılmaya hak kazandık. Allahın İzniyle birinci olmayı ya da dereceye girmeyi kastediyorum. Mektep içerisinde kullandım. Çok uzun mesafe gitmedim. Mektep içerisinde kullanmama karşın vasıtanın sürüşü iyi ve 100 kmyi rahat bir şekilde bitirebileceğimi düşünüyorum. Taşıt sürüşü konforlu, yollarda silkeleme olmuyor.” dedi.

ESATAMAT projesinde ekip kaptanlığı yapan Hakan Seyitoğlu tarafından yapılan açıklamalarda ise “Bu vasıtayı yapmaya karar vermiş olduğumuzda elimizde hiçbir şey yoktu. Projeyi yapmaya karar verdikten sonra ağır ağır parçaları birleştirerek elektrikli vasıtamızı tasarladık. Gerçekten hoş oldu. Hem yolda konforlu hem de en az yakıtla uzun mesafeler gidebiliyor. Aracı yapmaya başladığımızda nisan ayındaydık. Pandemi dolayısı ile evlere kapandık. Kendi süremizden kısıp mektebe geldik ve otomobili planlamakla uğraştık. Öğretmenlerimizle ve arkadaşlarımızla beyin fırtınası yaptık. Böyle güzel bir araç tasarlayabildik sonunda. Allahın İzniyle yarıştan hoş bir dereceyle döneriz.” ifadelerine yer verildi.