Aralık 5, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Kandırıldık: Herkesin bildiği gibi telefonlardaki karanlık mod o kadar da batarya dostu değilmiş

dark mode

Android telefonlara Android 10 sürümüyle getirilmiş olan karanlık mod batarya süresini arttırdığı yönünde kullanıcıları bir hayli sevindirimişti. Fakat yapılan son çalışma ile birlikte bu kadar ilgi gösterilen batarya konusunda fos çıktı.
Konu mobil cihazlar olunca batarya ömrü en kritik konulardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda firmalar şarj teknolojilerini geliştirirken, bataryayı korumaya yönelik çalışmalara da adım atıyorlar.

Android camiasının Android 10 versiyonu ile tanıştığı bu mod, hem kullanıcılara akşam saatlerinde göz yormayan bir cihaz bilgi birikimi sunmayı, hem de bataryanın ömründen tasarruf edilmesini vadediyordu. Fakat yapılan son çalışmalara göre pek de kayda değer bir şey çıkmadığını belirtmekte fayda var işte detayları.

-Normal bir kullanıcı için sadece yüzde 3 ila 9 arasında bir performans artışı söz konusu

phones

Bunun sebebiyse OLED teknolojisinde siyah renkli alanların yansıtılması sırasında o noktada bulunan ışıkların devre dışı bırakılması ve dolayısı ile eksiksiz olarak bir siyah yansıtılırken enerji tasarrufu sağlanıyor olması.

Çalışmayı gerçekleştiren bilim adamları, kayda değer bir tasarrufun yalnızca 100% yüz parlaklık oranında sağlandığını söyledi. Genel olarak Android kullanıcılarının dışarıda olmadıkları sürece parlaklığı % 30 ile 50 arasında tutmaları nedeniyle bilim adamları, karanlık modun batarya tasarrufu konusunda abartıldığını, parlaklık % 30 ile 50 seviyelerinde getirilmesi ile birlikte yalnızca % 3 ile 9 arasında tasarruf sağlandığını söyledi. Bilim insanları, sadece bu işin içinde onarlın olmadığını belirterek satıcıların da bir payı var dediler