Aralık 1, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Gabe, diğer PC üreticilerinin kendi Steam Deck’lerini yaratmalarını istiyor

Valve, Steam Deck’in yepyeni bir el bilgisayarı ekosisteminin başlangıç noktası olmasını istiyor . Konuşan IGN Gabe Newell nispeten belirtmiştir Deck düşük fiyat noktası “acı” ama “kritik” olduğunu , ama hemde bir ürün kategorisi olduğunu kurulması için noktanın kapalı atlama olacağını beklentilerini ifade ederek devam eder yararları Vana Uzun vadede.

Bu, diğer PC üreticilerinin Güverte trenine bineceklerini ve el bilgisayarının kendi versiyonlarını piyasaya süreceğini umduğu manasına geliyor, muhtemelen SteamOS Valve’in bunun için yarattığı ısmarlama mobil versiyonunu çalıştırdıklarını umuyor.

Newell, “Bizim görüşümüz, eğer bunu doğru yaparsak, bunları milyonlarca birim halinde satacağız” diyor. “Açıkçası kendimizin ve diğer PC üreticilerinin katılabileceği bir ürün kategorisi oluşturacak. Ve bunun bizler için uzun süreli yararları olacak. Yani bu, düşündüğümüz çerçevenin bir türü. Bunun hakkında.”

Bu “uzun süreli faydalar”, Steam Destesi ile alakalı en büyük sürprizlerden birini açıklayabilir: fiyatı. Ne zaman diğer taşınabilir oyun PC’ler 1000 $ yukarı mal oluyor, 64 GB Güverte için giriş noktası yalnızca 399 $ olduğunu. Tabii ki, hareket halindeyken oynamak konusunda ciddiyseniz NVMe destekli 256 GB ya da 512 GB sürümlerinden birini isteyeceksiniz ve sırasıyla 529 Amerika Doları ve 649 Amerika Doları tutarındadır, ama bu yine de etkileyici bir fiyattır.
Ancak Valve buna, diğer üreticilerin daha sonra oluşturmuş olduğu bir ürün kategorisi yaratmak için bakıyorsa, popüler, uygun maliyetli bir ilk cihaza sahip olmanın yolu budur.

Ve kesinlikle bunun gerçekleştiğini görebiliyorum. Ne de olsa şu an için bir çip tedarik krizinin ortasındayız ve Microsoft ve Sony’nin TSMC’nin kendi konsolları için yapmasını istediği çok sayıda AMD APU var, fakat bahse girerim Valve talebe yetişmek için mücadele edebilir. Bu ön sipariş kuyruğunda çok büyük bir birikim olacak.

Bu, MSI ve Asus’un kendi Destelerini yapmaya başlaması için ihtiyaç duyduğu tüm kanıt olabilir. Asus, oyun telefonlarında zaten her şeyi yaptı, bu nedenle bu, atması gerekli olan bir adım gibi görünmüyor. Ancak bu şirketlerin her ikisinin de Steam Destesinin sınırlarını görüp daha fazlasını istemesi ihtimali var. Bir MSI ya da ROG Deck’in mevcut el bilgisayarları gibi 1.000 dolardan fazlaya satıldığını görebiliyorum ve bu potansiyel alıcıların sayısını çok hızlı bir biçimde azaltacak.
Dell ve Alienware’in UFO prototipi ile elde taşınabilir oyunlar hakkında kendi fikirleri olduğunu zaten gördük , bu nedenle biraz boya verildiğinde SteamOS’un yüklendiğini ve yine yüksek bir fiyat için kapıdan çıktığını görebiliyorum.
Başka herhangi bir PC üreticisinin aynı tür “acı verici” fiyatlandırmaya istekli olup olmadığı, Valve’ın Güverteye bağlı kalmaya istekli olduğu tartışmaya açıktır. Bunun pek muhtemel olmadığını söyleyebilirim ve bu hemde elde taşınabilir PC ekosisteminin coşkusunu çabucak köreltebilir gibi geliyor.

Ancak bu, Valve’ın seneler önce piyasaya sürmeye çalışmakta olduğu orijinal Steam Machines ile olanlara dayanıyor. Kendisi SteamOS tabanlı bir sözde PC konsolu, daha sonra oturma odası için inşa edildi, fakat Valve diğer bir ürün kategorisi diğer PC üreticilerini zorlamaya çalıştı.

Bununla beraber, bu sefer işler farklı olabilir ve Valve, diğer sistem kurucularını karışıma dahil etmeden önce, ilk önce tek başına çalışarak Deck’in değerini kesinlikle kanıtlamak istiyor. Umarım Deste , Steam Machine’den daha fazla İndeks olur.