Aralık 1, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Fortnite: Google’ın Epic Satın Almayı Düşündüğü Bildirildi

Google bir noktada Epic Games’i satın almayı, yeni açıklanmış mahkeme belgelerine göre oyun şirketinin Android Play Store’u atlatmaya yönelik girişimlerini “susturmak” için bir araç olarak düşündü .

İlk olarak The Verge tarafından bildirilen Epic, Epic’in Google Play Store komisyonunu aşma planlarını teknoloji devini tehdit eden bir “bulaşma” olarak nitelendiren dahili Google yazışmalarından alıntı yapıyor.

Epic, “Google’ın kalıcı tekeli, Google’ın bunu başarmak ve sürdürmek için kasıtlı çabalarının sonucudur” diyor. Epic, Google’ı “büyüklüğünü, etkisini, gücünü ve parasını üçüncü tarafları tekellerini daha da güçlendiren rekabete aykırı anlaşmalara teşvik etmek için” kullanmakla suçluyor.

Epic’in Google’ın iddia edilen tekelini atlatmasını engellemek için oyun şirketi, Google’ın “bu tehdidi bastırmak için Epic’in bir kısmını ya da tamamını satın almayı bile düşündüğünü” söylüyor.
Google’ın konu hakkında dahili görüşmeleriyle ilgili detaylar gizli kalıyor ve Google’ın Epic ile şirketi satın almak için böyle bir teklifle herhangi bir noktada iletişime geçtiğine dair herhangi bir işaret yapılmadı. Epic Games’in kurucu ortağı ve CEO’su Tim Sweeney, Cuma günü bunu yineledi.
Sweeney, Cuma sabahı Twitter’da, “O zaman bu bizler için bilinmiyordu ve mahkemenin koruyucu kararı sebebiyle, Google’ın Google Play ile rekabet etme çabalarımızı durdurmak için Epic’i satın almayı düşündüğünü şimdi öğreniyoruz” dedi.

Google

Epic ayrıca mahkeme davalarında, bir Google Play yöneticisinin önceden Epic’e ulaştığını ve Fortnite’ı Google Play Store olmadan bir Android telefona indirme bilgi birikiminin ( genelde bir güvenlik uyarısıyla beraber gelen “yan yükleme” olarak anılır) olduğunu iddia etti. “dipsiz.”

Epic, “Bir yönetici, Epic’in özel bir anlaşmaya olan ilgisini ölçmek için Epic’in Başkan Yardımcısı ve Kurucu Ortağı ile temasa geçti ve diğer şeylerin beraberinde, direk olarak indirme yolu ile ‘Fortnite’ı Android’e alma bilgi birikimini’ tartıştı.” Fortnite’ı direk olarak indirmeyi “açıkçası berbat” ve “korkunç bir tecrübe” olarak gördü ve Epic’in “çoğunun 15’ten fazla adımdan geçemeyeceğinden endişelenmesi” gerektiğini söyledi.

Epic ayrıca, Google’ın dahili verilerinden, yandan yüklemeyle ilişkili “yükleme sürtünmesinin” “[Epic’in] erişimini büyük ölçüde sınırlayacağını” anladığını iddia ediyor.

“[Dahili] belge, “[i]gelecek [Fortnite] güncellemelerinin bir kez daha sorgulanacağını açıklıyor: hedefleme, internet üzerinden güncelleme bilgi birikimi”; direk olarak indirme yaklaşımının “en çok kötü amaçlı uygulamalarla ilişkili” olduğunu ve bunun “[Epic’in] markası/demografik özellikleriyle uyumsuz” olacağını; Epic, “[Google Play] Fortnite’ı arayacak ve nasıl çözüleceği net olmayan çıkmaz sokaklarla karşılaşacak [milyarlarca] kullanıcıyı çekeceğinden, bu yaklaşım önemli bir kullanıcı karışıklığı yaratacaktır,” diye belirtiyor Epic.

Epic Games , 2020 senesinin ortalarında her iki şirketin de kendi uygulama mağazalarında “rekabet karşıtı” davranışlar sergilediğini iddia ederek Google ve Apple’a dava açtı .