Aralık 1, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

FIFA’NIN SORUNLARINI DÜZELTMEK İÇİN HYPERMOTİON’DAN FAZLASINA İHTİYACI VAR

FIFA 22 İçin Heyecanlanmalı mıyız?

FIFA 22 römork son dönemde düştü ve bu underwhelming oldu yüzünü edelim. Çözülmesi gerekli olan sayısız meseleye odaklanmak yerine, meseleyi ‘gerçek gibi’ göstermek için sayısız diğerlerinin üstüne diğer bir hileye tokat atıyorlar.

22 oyuncunun morf takımları giymiş ve bir bilgisayara bağlanmış olmasını gerçekten umursayan var mı? Yapmıyorum. FIFA’yı düzeltmek için EA’nın yapması gerekli olan bu.

Hıza Güvenmek

EA, İngiliz Premier Ligi’nin uçtan uca futbol stilinin baştan sona bağlanmasını sağlamak amacıyla sporun hızını yakalamaya çalıştı, fakat oyuncu hızının önemini abarttı. Bazı oyuncuların diğerlerini geçebilmesine rağmen, bu istatistik her şeyden daha önemli görünüyor ve güzel oyunun realist bir temsilini isteyenler için sinir bozucu bir tecrübe yaratıyor.

Beceri Hareketleri

Beceri hareketleri neden bu kadar OP? Beni yanlış anlamayın, muhteşem Maradona pas geçmek için tuhaf bir numara yaptı ama İngiltere’ye karşı attığı ikonik Dünya Kupası 86 golünde bile MC Hammer gibi ortalıkta yalpalamadı! Oyuncular, taktik farkındalık ve stratejiye güvenmek yerine, çok sayıda beceri hamlesi yapmak ve geçmiş oyuncuları atlamak ya da faul almak için bir dizi rastgele girdi öğrenebilir. EA’nın tek yapması gerekli olan, devamlı becerileri başarı ile tamamlama olasılığını düşürmektir, bu da spam gönderenlerin rakipleri geçmek yerine ayaklarının üzerine düşmesine neden olur.

Biraz Ağırlık Ver

Benim için FIFA daima biraz dalgalı hissettirdi. Topu dolu postu fileye atmak, gerçek hayattaki karşılığına eşlik eden yoğunluktan yoksundur. Topun fiziğini çivilemek bir zorunluluktur ve genel oyun ve bilgi birikimi yükseltmeye yardım edecektir.

Arkayı Sıralamak

FIFA’da savunma yapmak korkunç ve aşırı karmaşık. Buna alışmış olsak da, oyuncuların en basit eylemleri gerçekleştirmesini sağlamak amacıyla çok fazla düğmeye basmak/basılı tutmak zorundayız. Bu noktada bile, öngörülemeyen AI aşırı taahhütte bulunabilir ve savunmada muhalefetin geçmesi için bir boşluk bırakabilir. Tüm bu sistemin bir kez daha çalışılması ve birkaç düğmeyle eşlenmesi gerekmektedir.

Nihai takım

Tamam, bu fanları bölebilir ama oyundaki abartılmış kartların sayısından kesinlikle nefret ediyorum. İyi bir oyun akışına sahip olan oyunculara aniden gülünç bir biçimde artırılmış bir kart verilir, bu onları yeni zirvelere taşır ve oyundaki en iyi oyunculardan biri olur. Neden bir oyuncu için 15 kart yerine oyuncu derecelendirmelerinin formlarına göre değiştiği yeni bir sistem geliştirmiyorsunuz? Oh, çünkü bu, oyunun kuduz para kazanmasına aykırı. Sanırım bu asla değişmeyecek.

İşte Para Geliyor

Bundan bahsetmişken, FIFA Ultimate Team’in para kazanması bir şaka. EA, oyuncuları kazanmak için ödemeye teşvik eden bir sistem yarattı. Kredi kartınız olduğu sürece eziyet atlama becerisi ile, pek çok oyuncu modda birkaç gün içerisinde dünya standartlarında takımlara sahip olur ve haksız bir avantaj sağlar. FIFA’nın sene boyunca düzenli güncellemeler ile desteklendiğini anlıyorum, bu da kalıcı bir maliyet olduğu manasına geliyor, fakat EA daha fazla para kazanmak için değişik bir modele bakamaz mı? Para kazanma, forma, stadyum, şarkı vb. Satın alma gibi takımınızı kişiselleştirmeye odaklanabilir, bu sebeple sahada kimseye avantaj sağlamaz.

Kariyer modu

Bunun artık hurdaya çıkarılması gerekmektedir. Bir kakayı parıltıyla süslemek yerine, neden onu tuvalete atıp bir kez daha başlamıyorsunuz? Tonlarca menü, aşırı karmaşık ve sıkıcı sistemlerle EA’nın lüzumsuz unsurları ortadan kaldırması ve bir yöneticinin yolculuğunu yakalayan eğlenceli bir kariyer modu yaratmaya odaklanması gerekmektedir.

Tüm bu değişikliklerin ele alınması çok şey istiyor, fakat ilk fragmanda önemli bir değişiklikten bahsedilmemesi endişe verici bir işaret. Bu yalnızca FIFA 21’in tekrarı mı olacak? Umarım olmaz ama muhtemelen elde ettiğimiz şey bu.