Aralık 1, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Elon Musk, Tesla’nın insansı robotunu tanıttı

Elon Musk, kısa zaman evvel asıllaştırılmış olan Tesla AI Day etkinliğinde Tesla Bot adlı insansı robot projesini duyurdu. Tecrübeli idareyici suni akıl odaklı seminerde robotla alakalı bazı detaylar paylaştı ve ilk prototipinin 2022’de hazır olacağını söyledi.

Tesla Bot, tıpkı şirketin elektrikli taşıtlarında olduğu gibi karmaşık yapay zekaya sahip insansı bir robot olarak tanımlanıyor. Tesla Bot insanlar için riskli, yineleyen ve sıkıcı işleri üstlenecek. İlk etapta bazı kolay komutları yerine getirebilecek.

Tesla Bot

-Yetenekleri sınırlandırılacak

Robot vida takmak, muhtelif eşyaları getirmek ve besin satın almak da olmak üzere yevmiye kolay işleri yapabilecek. Tesla Bot’un ilk versiyonu 172 cm boyunda ve 56 kilogram ağırlığında olacak. Musk, robotun bir insan kadar süratli koşamayacağını ve güçlü olmayacağını özellikle vurguladı.

Tesla Bot’un gövdesi hafif bileşenlerden yapılacak ve suratında ekran olacak. Şirket robotun mekanizmalarının yeteneklerini sınırlayacak. Böylece insanlar fiziksel temas sırasında Tesla Bot’u elleriyle durdurabilecek ya da ondan kaçabilecekler. Robotun azami hızı 8 kilometre/s, yük taşıma sınırı ise 20 kg olacak.

Musk, eğer insansı bir robot çalışırsa ve bugün sadece insanların yapabileceği tekrarlanan görevleri yerine getirebilirse, işgücü maliyetlerini aşağı çekerek dünya ekonomisini dönüştürme şansına sahip olduğunu söyledi.

Ancak Musk, robotun ilk başta “muhtemelen çalışmayacağı” konusunda uyardı.

Musk, “Tabii ki dostça olması ve bir insan dünyasında gezinmek ve tehlikeli, tekrarlayan ve sıkıcı görevleri ortadan kaldırmak için tasarlandı” dedi.

Musk, “Optimus” kod adlı robotun, Tesla’nın arabalarının kendi kendine sürüş özellikleri için kullandığı aynı çiplere ve sensörlere dayandığını söyledi. Musk, beş ayak sekiz inç boyunda ve kafasının yararlı bilgiler için olduğu bir ekrana sahip olduğunu söyledi. Tesla, robotu insanların robottan kaçabilmesi veya onu alt edebilmesi için tasarlıyor.

Tesla tarafından Perşembe günü görüntülenen slaytlar, otopilot kameralarının botun kafasına kurulacağını gösteriyor. 45 kilo taşıyabilecek, 150 kilo kaldırabilecek ve 125 kilo ağırlığında olacak. Musk, saatte 5 mil koşabileceğini söyledi.

Musk, robotun Tesla’nın üretimine yardımcı olmayı amaçlamadığını, ancak Tesla’nın robotik için gereken birçok bilgisayarı geliştirdiğini ve bu nedenle Tesla’nın bir robot inşa etmesinin mantıklı olduğunu söyledi.

Musk, “Biliyorsunuz, lütfen mağazaya gidip bana aşağıdaki yiyecekleri alabilmeli, bu tür şeyler” dedi.