Aralık 5, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Dünyada iki ayak üzerinde koşabilen ilk robot

Oregon’daki bir robot dünyayı yönetmeye çalışmıyor – sadece 5K koşmak istiyor.

Cassie adlı iki ayaklı robot tam da bunu yaptı. İcat edildiği Oregon Eyalet Üniversitesi’nden yapılan bir basın açıklamasına göre robot , 5K’yı tek bir pil şarjıyla 53 dakikadan biraz fazla bir sürede tamamladı. Zamanı, birçok insanın 5K’yı bitirmek için aldığı yarım saatle kabaca karşılaştırılabilir.

Bu başarı, Cassie’yi “açık arazide koşu yürüyüşünü kontrol etmek için makine öğrenimini kullanan ilk iki ayaklı robot” yapıyor.

Cassie yol boyunca iki küçük hıçkırıkla karşılaştı: Robot, bir kez aşırı ısınan bir bilgisayar nedeniyle ve ikinci kez çok yüksek bir hızda dönmesi istendiği için iki kez düştü.

Robot, OSU yan şirketi Agility Robotics’in ürünüdür ve Savunma Bakanlığı’nın Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı’ndan 16 aylık 1 milyon dolarlık hibe ile birleştirilmiştir.

Agility’nin kurucu ortağı Jonathan Hurst, yayında yaptığı açıklamada, Cassie’nin başarısını “biyomekanik ve yeni makine öğrenimi araçlarıyla mevcut robot kontrol yaklaşımlarının” bir kombinasyonuna borçlu olduğunu söyledi.

“İnanılmaz derecede heyecan verici.”

Robot bir denen sayesinde nasıl çalıştırılacağını öğrenmiş derin takviye öğrenme algoritması .

Yayında, “Koşmak, dinamik dengeleme gerektirir – pozisyon değiştirirken veya başka bir şekilde hareket halindeyken dengeyi koruma yeteneği – ve Cassie hareket ederken dik durmak için sonsuz ince ayarlamalar yapmayı öğrendi” diyor ve Cassie’nin “bir diz gibi bükülen dizlere sahip olduğunu” da ekliyor. devekuşu.”

Çeviklik, Cassie’yi 2017’de piyasaya sürdü. Yapılan açıklamaya göre robot, daha önce merdivenlerden inip çıkmayı öğrenmişti. Çeviklik, o zamandan beri , paketleri işlemek gibi görevler için kolları olan Digit adında bir insansı robot yaptı .