Aralık 1, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Cehenneme Geri Dönmek Harika

Uzun senelerdir Hades gelişimini takip ediyorum. Uzun erken erişim dönemindeki düzenli check- in’lerden , oyunun ilk PC’si ve geçen seneki Switch lansmanına ilişkin bir incelemeye kadar, pek çok kez bir kez daha yaklaşma şansına sahip olduğum bir oyun. PlayStation 5 ve Xbox Series X’teki son sürümle beraber oyun pasaportuma cehenneme bir yolculuk daha damgalıyorum. Parlaklık ve merakın bir bölümü deforme olmuş olsa da, sıkı aksiyon, harika sanat ve akıllı yapı sönmeden kaldı. Henüz Hades oynamadıysanız, bu konsol sürümü bunu yapmamak için son bahanenizi ortadan kaldırıyor. Fakat geri dönen oyuncular için, bir yıl sonra oyuna geri dönmenin tonlarca eğlenceli olduğunu bildirmekten mutluluk duyuyorum.

Hades, PlayStation ve Xbox enkarnasyonlarında PC ve Switch’teki önceki sürümlerle oyun açısından hemen hemen aynıdır. Oyuncular, babasına isyan eden ve yüzeye kaçmaya çalışan Hades’in yabancılaşmış oğlu Zagreus’un rolünü üstlenmeye devam ediyor. Aksiyon hızlı ve çılgın, devamlı atılma, sayısız saldırı deseni ve atlatılması gerekli olan çeşitli zorlu düşmanlarla dolu. Benzer şekilde, benzersiz hikaye yapısı bozulmadan kalır ve roguelike oyun dinamiğini, Zagreus’un tekrarlanan ölümlerinin ve babasının evine dönüşlerinin ağır ağır parçalanmış bir ailenin hikayesini anlattığı arsa formuna sarar. Aksiyonla ilgili her şey insanın yüreğini hoplatıyor, her şey bir hayli akıllı ve düşünceli bir biçimde tasarlanmış ve her şey eskisi gibi, bu nedenle farklı beklentilerle girmek akıllıca değil.

Bazıları için fark teknik ve grafik tarafında olabilir. En son oynadığımda orta seviye bir oyun bilgisayarındaydı ve Hades çok güzel görünüyordu. Fakat PlayStation 5’te oynadıkça yeni ayrıntıların ortaya çıktığını inkar etmek yok. Cehennem sakinlerinden bazılarının yüz özellikleri daha net bir biçimde görülüyor. Uzak manzaraları görmek daha zor değildir. Eylem, daha tutarlı bir kare hızıyla akar.

Bunların hepsi, Supergiant’ın yeni konsol teknolojisinden faydalanma metotları sebebiyle. Yeni nesil konsollarda Hades, 60 fps hedefte 4K’da çalışır. Oyun, PS4 ya da Xbox One’da çalışan 60 fps hedefini koruyor, fakat çözünürlüğü 1080p’ye düşürüyor. PS5’te oynuyorsanız, DualSense’te eğlenceli bir denetleyici titreşim aydınlatması da elde edersiniz; Özellikle belirli Olympia tanrılarıyla etkileşime girerken ortaya çıkan ve ekrandaki renk şemalarına uyan denetleyicideki farklı renklerden keyif aldım.

Bazı bir hayli yeni grafik ince ayarlarla bile, elbette bir senelik oyuna geri dönmeyi kesinlikle tavsiye etmem. Fakat bu yeni teknik unsurları test etmek için zaman ayırırken, ne kadar eğlendiğime şaşırdım. Sıfırdan başlayarak, bir kere daha ağır ağır silah topluyordum, hikayenin geliştiğini görüyordum ve Death Defiance’ın çok önemli kullanımları da olmak üzere güçlerimi güçlendiriyordum. Daha bir sene önce oyunu oynadıktan sonra her şeyi bir kez daha yaparak biraz sıkılacağımı ummuştum. Bununla beraber, Hades o kadar kusursuz bir yazıya ve gergin eyleme sahiptir ki, sansasyon asla ortaya çıkmaz. Pek çok oyuncu ( bazıları editör ekibimizden dahil ) 2020’de Hades’i senenin oyunu ilan etti. Bunun bir sebebi var. Bu kadar iyi.

Benim açımdan, Hades hiçbir zaman her şeyi eksiksiz olarak benim tercihime göre tutturamadı. Birkaç koşudan sonra hala dövüşün biraz püre haline gelebileceğini hissediyorum. Ve hikayenin doğru sonucunu görmek için aynı aşamaları kaç kez oynamanız gerektiğini sevmiyorum. Fakat bunlar, yenilikçi fikirler, güzel sanatlar ve savaşla yüzleşmenin pek çok farklı yoluyla dolu bir oyun hakkında küçük laflar. Üstelik, Hades’in Yunan mitolojisini yaratıcı bir biçimde ele alması ve hikayeyi çok büyük bir aile draması olarak çerçevelemesi, bu antik karakterlere ve ortamlara kusursuz bir bakış.

İster PlayStation’da ister Xbox’ta (24,99$ dijital, 29,99$ fiziksel sürüm) bir kopyasını alın ya da geçen sene oynadığınız kopyayı bir kez daha indirin, iyi vakit geçireceğinizi güvenle söyleyebilirim. Her iki durumda da, yeni bir kaydetme dosyası başlatmayı ve Zagreus’un macerasını baştan izlemeyi düşünün. Supergiant Games, gerçek kalıcı güce sahip bir oyun hazırladı ve bu, cehennemden çıkmak için savaşmak kadar etkileyici olmasa da, tekrar oynatmanız, bunun kıymetli bir başarı olduğunu kanıtlayacaktır.