Aralık 1, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Bir Umut Işığı Daha: ZyCov-D aşısı resmen kullanıma sunuldu

Dünyanın ilk acil kullanım onayı alan Deoksirübo Nükleik Asit tabanlı aşısı olan ZyCov-D aşısı resmen kullanıma sunuldu. Aşının %67 aktifliği olduğu açıklandı.

Son dönemde yerli aşımız Türkovac’ın da kullanıma hazır olması ile beraber COVID-19 için pek çok aşı alternatifi ortaya çıkmıştı. Bu aşılardan bazıları alışılmış yöntemler ile hazırlanıyor bazıları ise mRNA tabanlı hazırlanıyordu. Pek çok Deoksirübo Nükleik Asit tabanlı ZyCov-D aşı geliştirilse e bunlardan hiçbirisi onay alamamıştı. Ta ki bugüne dek.

Hindistan’da geliştirilen ve acil kullanım onayı alan dünyanın ilk Deoksirübo Nükleik Asit tabanlı aşısını geliştirdi. Analistler, aşının dünyanın rastgele bir yerinde kullanılabileceğini ve yakın zamanda öteki ülkelerden de Deoksirübo Nükleik Asit tabanlı aşıların çıkabileceğini açıkladı.

-DNA tabanlı aşı ne kadar etkili?

ZyCov-D

ZyCoV-D adı verilen aşı, deriye uygulanmakta olan bir yapıya sahip ve COVID-19’a karşı %67 etkili. Aşı hemde 3. Faz sınamalarını geçen ve acil vaziyet kullanım onayı alan ilk Deoksirübo Nükleik Asit aşısı olma özelliğini de taşıyor. Ashoka Üniversitesinden Virolog Shahid Jameel, “Şayet Deoksirübo Nükleik Asit aşıları zaferli olursa, aşılama mevzusunda devrim yaratabilir. Bu aşıların hem yapımı hem de maliyetler daha uygun” diyerek Deoksirübo Nükleik Asit aşılarının toplu aşılamalar için ideal olduğundan sözetti.

MRNA bazlı aşılar çok tez tesir gösteriyor olsa da bu tesirleri zamanla eksilebiliyor ve çok düşük sıcaklıklarda muhafaza edilmeleri gerekmektedir. Deoksirübo Nükleik Asit aşıları ise uzun zamanda daha istikrarlı tesirler gösteriyor, daha süratli ve ucuza üretilebiliyor ve daha kolay muhafaza edilebiliyor.

-Normal aşılardan farklı tipte uygulanıyor

ZyCov-D aşısı, öbür aşıların aksine dolaysız olarak bedendeki adale dokusuna enjekte edilmek yerine tenin hemen altına enjekte ediliyor. Tenin altında çok fazla bağışıklık hücresi olduğu için Deoksirübo Nükleik Asit aşısı bu hücrelerle daha çabuk etkileşime giriyor ve bedenin daha süratli antikor üretmesini sağlıyor. Fakat ZyCov-D aşısının bütün potansiyeline erişmesi için şu anda en az 3 doz aşı olmayı gerektiriyor. Aşıyı geliştiren analizciler şu anda hem aşının %67’lik faallik oranını çoğaldırmak hem de bu 3 dozu 2 doza indirmek üzere çalışmalar yapıyor.

Her ne kadar aşının %67 etkinliği olduğu açıklansa da aşıyı hazırlayan bilim adamları bu oranın daha yüksek olabileceğini söylüyor. Özellikle son zamanlarda iyice patlak veren Delta varyantına karşı kısa vadede nerdeyse eşit oranda etkin olduğunu açıklayan bilim adamları, aşının uzun sürede çok daha stabil ve etkili olduğunu açıkladı.

Bazı araştırmacıların ZyCov-D aşısı hakkında yapılan araştırmaların şeffaf olmadığını iddia etmesinin ardından aşıyı geliştirmekte olan bilim adamları, birkaç gün içerisinde aşı hakkındaki bütün raporları yayınlayacaklarını ve saklayacak bir şeyleri olmadığını açıkladı.