Aralık 5, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Bilim İnsanları, Diyabet ile COVID-19 Arasındaki Kaygı Veren Bir İlişkiyi Tespit Etti

İsviçreli bilim adamları, COVID-19 ile diyabet hastalığı arasında dikkati çeken bir ilişki tespit etti. Öyle ki diyabet hastaları, COVID-19’un akciğerde dağılması için uygun etrafı hazırlıyor. Zaman zamansa COVID-19’a tutulanlar, daha sonra diyabet hastası olabiliyor.

İsviçre’de bir grup bilim insanı tarafından asıllaştırılmış olan “Mavi Beyin Projesi” COVID-19’la alakalı çok dikkat çekici bir bilgiyi sarihe çıkardı.  Edinilen belirtilerin daha da sansasyonel yanı, COVID-19 ile diyabet arasında karşılıklı bir ilişkinin olması. Mavi Beyin Projesi ile alakalı değerlendirmeler yapan Prof. Dr. Barbaros Çetin, İstanbul’da COVID-19’a tutulan 14 yaşındaki bir çocuğun hastalığı atlattıktan sonra diyabet saldırıyı geçirdiğini, bu çocuğun ömrünün sonuna kadar şeker hastalığı ile savaşmak vaziyetinde kaldığını ifade ediyor.

-Yoğun bakıma kaldırılan hastaların yüzde 80’i şeker hastasıydı

COVID-19

Temmuz ayında Frontiers in Public Health isimli dergide yayınlanan Mavi Beyin Projesi’ne göre yüksek kan şekeri, koronavirüs‘ün akciğerde yayılabilmesi için mümkün olan en ideal şartların oluşmasını sağlıyor. Ayrıca diyabet, COVID-19’un komplikasyonlarını tetikliyor. Hatta hastalık bulgularını başlatan şey, kandaki yüksek kan şekerinin ta kendisi. Yapılan incelemelere göre yoğun bakımlarda yatan COVID-19 hastalarının yüzde 80’den fazlasının şeker hastası olduğunu dile getiren Barbaros Çetin, bu hastalarda çoklu organ yetmezliği ve kan pıhtılaşması gibi olayların çok hızlı bir biçimde gelişebileceğine dikkat çekiyor.

Mavi beyin projesi kapsamında zekâlar da kullanan bilim adamları, diyabet hastalarının covid-19’a olan yatkınlıklarını gözler önüne sermiş tempoda. Bu da zati tehlikeli grupta oldukları öğrenilen diyabet hastalarının, değişik insanlara göre çok daha dikkatli olmaları gerektiği mantığına geliyor. Hastalıktan korunmanın en temel ve en kolay yolu ise tabi ki de aşı. Diyabet hastaları, doktorlarından onay aldıkları takdirde muhakkak aşı vurulmalılar…