Aralık 5, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Bilim insanları bukalemun robot üretti işte detayları

Nature Communications dergisinde 10 Ağustos Salı günü yayımlanan bir araştırmaya göre, renkleri taklit edebilen bir teknoloji sayesinde gerçek dünyadaki bukalemunlar gibi “kamuflaj” özelliğini taşıyor bir robot bukalemun geliştirildi. Bilim adamlarına göre bu robot bukalemun çevresine uyum sağlayabilecek hassaslıkta.

Bilim insanları robotun çalıştığına dair daha rahat gözlemleyebilecekleri bir ortama koydular.

Uzmanlara göre bu araştırma daha ilk aşamalarında olmasına karşın “kamuflaj” teknolojisi açısından önemli bir gelişme olabilir.

-Askeriyede kullanmak mümkündür

Bu tarz araştırmalar önceden yapılmıştı; ama bu deney, olabildiğince fazla renk üstünde yapılan ilk çalışma olduğu için önem taşıyor. Bilim adamları, bu yapmış oldukları teknolojiye “çok zor” diyorlar. Robot çevredeki renkleri nanoteknoloji’nin yardımıyla algılayabiliyor.

robot bukalemun

Bilim adamlarına göre kamuflaj teknolojisinin kullanılması en çok önemli olan yer herkesin bildiği gibi askeri alan. Ancak Seul Ulusal Üniversitesi’nden Sheung Hwan Ko, teknolojinin gelişmesiyle birlikte kamuflaj tek hayvanlar değil insan kıyafetinde de giyilebilir olması planlanıyor