Aralık 5, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Artık bizimde kendimize ait işletim sistemimiz var !

Hatırlar mısınız bir dönem TÜBİTAK’ta bir grup Türk mühendis toplanmış ve ilk yerli ve milli işletim sistemimiz olan Pardus’u geliştirmişti. Pardus, son günlerde sadece bir Linux dağıtımı olarak hayatına devam ediyor. Pardus işletim sistemine olan destek neden çekildi, Pardus nasıl bir işletim sistemi gelin yakından bakalım.
Takvimler 2003 senesini gösterirken Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’na yani TÜBİTAK’a bağlı olan Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi’nde yani ULAKBİM’de bir ekip toplandı. Dönemin en iyi mühendislerinden oluşan bu ekibin amacı ilk yerli ve milli işletim sistemimizi geliştirmekti. Başardılar da. Pardus adı verilen Linux tabanlı ilk işletim sistemimizin ilk sürümü 2005 de yayınlandı.

Bizim de haberlerini vermiş olduğumuz gibi Pardus işletim sistemi hızla kamu kurumlarında yaygınlaştırılmaya çalışıldı ve teşvik edildi. Ancak 2011 yılına geldiğimiz zaman Pardus işletim sistemini oluşturan ana kadro tasfiye edildi ve işletim sistemi hayatına sadece bir Linux dağıtımı olarak devam etmek mecburiyetinde kaldı. Neden böyle oldu sorusunun yanıtı eksiksiz olarak bilinmiyor ama gelin bu sistemi biraz yakından tanıyalım.

-Pardus nedir?

Pardus, 2013 senesinde TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde oluşturulan bir ekip tarafından geliştirilmeye başlanan ve ilk sürümü 2005 de yayımlanan Linux tabanlı ilk yerli işletim sistemimizdir. Pardus, başta devlet kurumları dahil olmak üzere tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Windows alternatifi olarak geliştirilmişti.

2011 senesinde neden olduğu bilinmiyor fakat Pardus işletim sisteminin ilk sürümünü yani asıl yapıyı oluşturan mühendis ekibi tasfiye edildi. Yaklaşık 35 kişiden oluşan mühendis ekibinin ayrılması sonrası Pardus’a olan destek önemli ölçüde geri çekildi. Günümüzde Pardus, Debian tabanı üzerinden bir Linux dağıtımı olarak hayatını devam ettiriyor.

Pardus fonksiyonları nelerdir?

Herkesin kullanımına açık ve bütünüyle bedava dağıttığıdir.
Bilgisayar performansını arttırarak hızlı bir kullanım sunar.
Alternatiflerine göre çok daha güvenlidir.
İlk kez bilgisayar kullanan bir şahıs bile kolayca sistemi çözerek kullanmaya başlayabilir.
Hızlı ve kolay kurulmasının beraberinde kurulum gerektirmeden bile çalışabilir.
Dahili ve bedava dağıttığı olarak gelen bir çok farklı yazılım ve program paketine sahiptir.
Her kullanıcı kolayca özelleştirebilir.
Açık kaynak kodlu olması sebebiyle bütünüyle şeffaftır.
Türkçe ilk sırada olmak üzere bir çok farklı dil desteğine sahiptir.
Pardus işletim sisteminin sunmuş olduğu özelliklere baktığımız zaman bugün bir çok işletim sisteminde karşılaşmadığımız kadar çekici özellikler olduğu görülüyor. Güvenli ve hızlı kullanımın bedava dağıttığı olarak sunulmasının beraberinde bir de bugün tonla para ödeyerek almış olduğumuz program paketlerinin bedava dağıttığı sunulması büyük avantaj.

Pardus nasıl kullanılır?

Adım #1: Buradan Pardus yükleme dosyasını bilgisayarınıza indirin.
Adım #2: Dosyayı çalıştırarak DVD veya USB bellek üzerinden bir kurulum medyası oluşturun.
Adım #3: Kurulum medyası üzerinden Pardus’u test edebilir veya bilgisayarınıza kurabilirsiniz.
Adım #4: Kurulum detaylarını dosya içerisindeki Kurulum Kılavuzu’nda bulabilirsiniz.
Adım #5: İşlem tamam.

pardus

Pardus, Debian tabanlı bir Linux dağıtımı olduğu için var olan işletim sisteminizi silmeden veya bilgisayarınıza format atmadan da kullanmanız mümkün. Yukarıdaki adımları izleyerek kendinize bir kurulum medyası oluşturduktan sonra farklı bilgisayarlara bu medyayı bağlayarak Pardus işletim sistemini kullanmanız mümkün.

Pardus, hemde bir kurtarıcı olarak da görev yapıyor. Örneğin bilgisayarınız çöktü ve içerideki tüm dosyaları kaybettiğinizi düşünüyorsunuz. Açılış sırasında Pardus işletim sistemini çalıştırarak bilgisayarınızı açabilir ve içerisindeki tüm dosyalara ulaşabilirsiniz. Bu açıdan Linux tabanlı bir çok sisteme benzer bir özelliğe sahiptir

-Pardus sistem gereksinimleri:

Pardus 19.5 XFCE için;
1024 MB+ RAM
8GB+ disk alanı
minimum 800 x 600 çözünürlük destekli grafik işlemci
64-bit destekli 1.0 GHz+ işlemci
Pardus işletim sisteminin son sürümü olan Pardus 19.5 XFCE sürümünü kullanmak için bilgisayarınızın asgari sistem gereksinimleri bu biçimde. Yukarıda verdiğimi bağlantı üzerinden Pardus işletim sisteminin diğer sürümlerini inceleyebilir ve bilgisayarınıza en ideal sürümü indirerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

-Pardus ile amaçlanan neydi?

Pardus projesinin TÜBİTAK gibi bir devlet kurumunda başlaması, özellikle bu çalışmanın henüz ortada yazılım öğrenin diyen kimse yokken başlaması gerçekten devrim niteliğinde bir adımdır. Projenin ilk amacı tüketici odaklı değildi. Başta okullar dahil olmak üzere tüm kamu kurumlarında güvenle ve bedava dağıttığı olarak kullanılacak bir işletim sistemi oluşturmaktı.

Pardus projesi ile amaçlanan, henüz 2005 senesindeyken Türk halkını yazılım dünyası ile tanıştırmak ve dışa bağımlı olmadan kendi yazılım sistemimizi geliştirmekti. Ana ekipte yer alan mühendisler, bugün Pardus’un Debian hatta Linux tabanlı olmasından bile rahatsızlar. Çünkü asıl yapılmak istenilen kendiliğinden yeten bir sistem oluşturmaktı.

Bu bağlamda ana ekip uzun seneler boyunca Pardus’u geliştirmek için önemli çalışmalar yaptı. Hatta ana ekibin tasfiye edilmesinden sonra bile bugün proje hala TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde geliştirilmeye devam ediyor. Ancak eski destek maalesef artık verilmediği için böyle bir sistem kolay bir Linux dağıtımı olmaktan öteye geçemiyor.

-Pardus projesi nasıl devam edebilir?

Sakın yanlış anlaşılmasın. Oldukça kuvvetli bir altyapıya sahip Pardus 19.5 XFCE sürümü, işletim sisteminin son sürümü olarak hala indirebilir ve kullanmak mümkündür durumda. Ancak eski gücünde değil.

Debian tabanlı olması, bu işletim sistemini muhtaç bırakıyor. Şık bir arayüz tasarlayarak diğer bir taban kullanmak hiçbir teknolojiyi yerli ve milli yapmaz. Neredeyse 20 sene önce kazandığımız bu başarı neden devam etmesin ki?

Yerli teknoloji firmalarımız muhteşem ürünler tasarlıyorlar. Yabancı ortaklı olsa dahi yazılım geliştirme konusunda oldukça başarılı şirketlerimiz var. Bir de her şeyin ana kaynağı olacak ve tüm bu teknolojiyi tek bir noktada birleştirecek kuvvetli bir işletim sistemi kursak ne güzel olur. Yerli teknoloji ürünlerinde kullanılacak yerli bir işletim sistemi hayal değil, sadece biraz destek istiyor. İlk yerli otomobilimiz TOGG neden Pardus ile çalışmasın?

Yıllar önce ürettiğimiz yerli ve milli işletim sistemimiz Pardus hakkında bilmeniz gerekenleri ve bu projenin geleceğimizi nasıl şekillendireceğini anlattık. Geçmişten almış olduğumuz güç ile bugünü şekillendirmemiz mümkün. Yeter ki doğru işi yapacak insanlarımıza doğru imkanlar verebilelim