Aralık 1, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Araştırmalara Göre Aşı Olanların Bulaştırma Riski Daha Fazla

COVID-19

Oxford Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, aşıların Delta varyantına karşı tesirinin eksildiğini ve aşılıların virüs kapma ve bulaştırma tehlikesinin çoğaldığını ortaya koydu. Araştırmaya göre aşının etkisi üç ay içerisinde azalmaya başlıyor.

Takribî 2 yıldır devam etmekte olan COVID-19 gayretinde aşılamanın evrensel bazda süratlendiği bir noktaya gelinmiş olsa da risk çanları susmak öğrenmiyor. Geliştirilmeden evvel en tesirli çözümlerden birisi olarak kabul gören aşılar üzerine münazaralar ve araştırmalar ise süratle devam ediyor.

İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nin yaptırdığı araştırma, aşıların Delta varyantına karşı tesirinin süratli bir şekilde eksildiğini ve aşı yaptıran şahısların virüs kapma ve bulaştırma tehlikesinin çoğaldığını ortaya koydu.

-Etki üç ay içerisinde azalmaya başlıyor

İngiltere’de en yaygın kullanıma sahip olan Pfizer/BioNTech ve AstraZeneca aşılarının araştırıldığı araştırmada, aşıların virüsten korunmada en iyi yol olma özelliğini yitirmese de tesirlerinin üç ay içerisinde azalmaya başladığı kaydedildi.

Araştırmada, BioNTech aşısı ilk etaptaki yüksek bir aktiflik seviyesi sunmasına karşın gözetici tesirini AstraZeneca’ya göre daha süratli bir şekilde kaybettiği neticesine varıldı.

-BioNTech’in etkisi AstraZeneca’dan hızlı düşüyor

BioNTech

BioNTech ve AstraZeneca aşılarının ikinci dozdan sonra uyandırdığı bağışıklık dincinin ehemmiyetli farklar gösterdiğine dikkati sürükleyen analistler, “Pfizer başlangıçta daha fazla aktiflik gösteriyor fakat yüksek virüs yoğunluğu ve semptomlu enfeksiyonlara karşı koruma tesiri daha süratli bir şekilde düşmekte.” diyor.

İngiltere çapında boğaz ve burundan alınan üç milyonu aşkın misalin kullanıldığı araştırmada ikinci dozun uygulanmasını takip eden iki haftanın ardından yüzde 85 olan BioNTech faalliğinin 90 gün sonra yüzde 75’e; AstraZeneca’da ise yüzde 68’den yüzde 61’e gerilediği kaydolundu. Koruma seviyesindeki düşüşün 35 yaş ve üstündeki grupta daha keskin olduğuna da dikkat çekildi.

-Hastalığı doğal yolla atlatanların bağışıklığı daha kuvvetli

enfekte

İngiltere Ulusal İstatistik Dairesinin geçen sene Aralık ayından başlayarak tesadüfi bir biçimde seçilen evlerde gerçekleştirdiği PCR testlerini baz alan araştırmada, doğal yollardan virüse yakalanıp iyileşen kişilerin bağışıklığının, aşılananlara göre daha kuvvetli olduğu da kaydedildi.

18 yaşın üzerindeki 380 bini aşkın kişi üstünde iki grup hâlinde sürdürülen araştırmanın ilk aşaması 1 Aralık 2020’den başlayarak Alfa varyantının baskın olduğu dönemde, ikinci aşaması ise 16 Mayıs 2021’den 1 Ağustos’a kadar, Delta varyantının baskın olduğu yarıyılda hakikatleştirildi.

-Aşılılarda virüs yoğunluğu aşı olmayanlardakinden az değil

virüs

Alfa varyantının baskın olduğu yarıyıldan değişik olarak, iki doz aşı olmuş bireylerin virüse tutulmaları vaziyetinde hiç aşı olmamışlar kadar virüs yoğunluğuna sahibi olduğu belirtisi ise araştırmadan çıkan dikkat çekici bir başka netice.

Oxford Üniversitesi’nde araştırmalar yürüten Koen Pouwels, aşılanmasına karşın enfekte olan şahıslarda görülen virüs yoğunluğunun, sürü bağışıklığına erişmeyi güçleştireceğini söylüyor. Pouwels, “aşıların ağır hastalık hadiselerinin önlenmesinde muhtemelen en iyi yol olduğunu, fakat virüsün bulaştırılmasının önlenmesinde tesirinin eksildiğini” dikkat çekti.

Oxford’lu tahlilciler, enfekte olmuş şahısların boğazındaki virüs yoğunluğunun, semptomların şiddetini barbarca gösterdiğine de vurgu yaparak enfeksiyonun süresi ile ilgili ellerinde yeni bilgi bulunmadığını belirtti.