Aralık 1, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

Apple’ın üretmiş olduğu İlk telefon olan iPhone ORİGİNAL 2G’nin şaka gibi özelliği

İlk iPhone modeli iPhone ORİGİNAL 2G  2007 de tanıtılmış olup, Telefon pazarını da bir ölçüde etkilemeyi de beraberinde getirmişti. O dönem ilk iPhone’un fonksiyonları, şimdi kulağımıza şaka gibi geliyor. Hadi eski iPhone’nun özelliklerini günümüz özellikleriyle kıyaslıyalım.
Akıllı telefonlar artık oyun oynayabildiğimiz, yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve video çekebildiğimiz, gün geçtikçe hem tasarım hem de performans olarak kendini yenileyen modellerle hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri. Ancak bu durum daima böyle değildi.

29 Haziran 2007’de Steve Jobs’ın muhteşem sunumuyla tanıtılan iPhone, “Bu yalnızca başlangıç.” ve “Apple telefonu bir kez daha icat ediyor.” gibi iddialı sloganları ve yenilikçi tasarımıyla büyük rağbet görmüştü.

IPHONE ORİGİNAL 2G

-İlk iPhone’un fonksiyonları:

  • 3,5 inç dokunmatik ekran
  • 320 x 480 piksel çözünürlük
  • 11,6 mm kalınlık
  • 2 MP arka kamera (Ön kameraya sahip değil, video çekemiyor)
  • 2G desteği
  • 4, 8 ve 16 GB depolama alanı alternatifleri
  • iPhone OS işletim sistemi (iPhone’nun kendi işletim sistemi olan İOS)
  • 1400 mAh batarya
  • 412 MHz tek çekirdekli ARM 11 işlemci, PowerVR MBX grafik işlemci

-3,5 inç dokunmatik ekran…

iPhone’nun taıtıldığı zamanlarda tuşsuz ve kaba olmayan telefonlar hayal gibi görülüp. Kaba ve tuşlu telefonların hüküm sürdüğü bu zamanda, şimdiye göre çok küçük olan ama zamanı telefonu olarak çok büyük görünen bir yapıya sahipti. Çıkan en son telefon iPhone 11 Pro MAX olup ilk çıkan iPhone yanında dev gibi kalıp şu anki günümüzde ekran bakımı açısından telefonların anası olmayı başarmıştır. Telefonlara yapılacak her yeniliğe açık gözüken ve bunu da başarmış olan Apple Çerçevelere ve diğer şeyleri değiştirmek için büyük hırsla ilerliyorlar

-320 x 480 piksel çözünürlük:

Büyüleyici 3,5 inç monitörün çözünürlüğü ise sadece 320 x 480 pikseldi. Yine iPhone 11 Pro Max’in 6,5 inçlik dev monitörü, 2688 x 1242 piksel çözünürlükte. Ancak yine 2007 senesi için bu çözünürlükte ve geniş(!) bir ekran, kullanıcılar için bir hayli etkileyiciydi.

-2 MP kamera:

Bir telefonun kameraya sahip olması artık büyütülecek kadar bir özellik değil. Ve hal böyle iken telefonlar arası kıyası çok yapılan özelliklerinden biri olan kamera çözünürlüğü çok ilgi görüyor. Apple, artık bu konu da kusursuz seviyeye gelmiş durumda. 4K videolar çekebilen, gelişmiş fonksiyonlarıyle büyüleyen kameralar artık iPhone’ların olmazsa olmazı. Ancak 2007 yılında iPhone yalnızca 2 MP’lik bir kameraya sahipti.

Android telefonları ile kıyaslayacak olursak çok kötü bir kameraya sahip olması gerekiyor ama durum öyle değil, dönemin standartlarına uygun durumdaydı. Büyük ekran ve yine dönemine göre gelişmiş medya fonksiyonları sayesinde iPhone, telefonu kamera olarak kullanma anlayışına büyük katkı sağladı.