Aralık 1, 2021

TeknikolojiMan

Türkiye'nin en güncel Teknoloji ve Haber sitesi

AMD, Nvidia’nın DLSS Özelliğine Cevap Olarak FidelityFX Süper’i Piyasaya Sürdü

Bu Var AMD FidelityFX süper çözünürlük (fr) açılış günü ve bu araçlar amd nihayet oyun dünyasına yeni yükseltme teknolojisi yarattı. Yeni “gelişmiş kenar rekonstrüksiyonu” ve keskinleştirme kullanan kırmızı ekip, Nvidia’nın derin öğrenme süper örneklemesine (dlss) bir alternatif sunmayı umuyor, ancak daha da önemlisi eski GPU sahiplerine oyun sonlarında birazcık performans artışı sağlamayı umuyor.
Özünde, fsr bir yükseltme teknolojisidir. 1440p benzer biçimde düşük çözünürlüklü bir görüntü alır ve AMD’nin kendi yarattığı süslü bir algoritma kullanarak 4k’ya yükseltir.

AMD bunu iki aşamaya ayırıyor, öncelikle oyun daha düşük bir çözünürlükte işlenir, bu da daha az piksele sahip olmaktan bekleyeceğiniz şeyle ahenkli bir performans artışı sağlar. Bundan sonrasında, fsr, uzamsal yükseltme kullanarak kareyi tekrar 4k’ya yükseltir ve bunu yaparken görüntünün standardını iyileştirmek için gelişmiş bir kenar tekrar yapılandırma algoritması ve daha çok keskinleştirme kullanır.

Sonuç: 1440p’lik performans artışına sahip bir görüntü (artı fsr’den biraz marjinal ek yük, kendi testimizde birkaç yüzde puanı) ancak bu, beklediğinizden daha yerel bir 4k görüntünün parçası gibi görünüyor.
Sadece şeytan ayrıntıda gizlidir AMD için asıl zorluk mahalli 4k’ya ne kadar yaklaşabileceğidir. Gerçekte ne kadar yaklaştığını görmek istiyorsanız, bugün ana rakibi Nvidia’nın dlss’sine karşı iyi bir performans gösterdiğini görebileceğiniz tam AMD fsr testimize göz atın.

Fsr ve dlss, yüzeyde işlevsel olarak benzerdir, ancak aslen aynı sorunu çözmek için çok farklı iki yaklaşımdır. Hem AMD’den bununla beraber Nvidia’dan duyduğumuz gibi, ana değişikleştirici, FidelityFX süper çözünürlük ile makine öğrenimi yada al eksikliğidir. Bu bir lütuf veya lanet olabilir, ancak yarasadan AMD’nin fsr’yi çok çeşitli grafik kartlarında, hatta Nvidia’larda bile çalıştırmasına izin verme avantajına sahiptir. AMD, fsr’yi son olarak 6000 serisinden (mobil dahil) rx 480/470/460’a kadar tüm radeon gpu’larda ve 10 serisi süresince Nvidia RTX 30 serisi GPU’larda test ettiğini belirtiyor.

AMD, fsr’yi daha düşük kaliteli bir cihazda çalıştırabileceğinizi söylüyor, ancak, genel gider ve fsr maliyetinin toplam çerçeve maliyetine oranı azalan getirilere niçin olabilir. AMD’nin fsr performansı üzerinde fazla bir etkisi olmaması gerektiğini söylemiş olduğu gibi, en azından eski cpu’ları vergilendirmeyecek. Bununla beraber, dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan şey, sisteminizin başka yerlerindeki darboğazlarıdır. Cpu’buz fps’nizi sınırlandırıyorsa, fsr performansınızı çoğaltmak için fazla bir şey yapmaz.
Fakat bunu ancak deneyerek öğrenebilirsiniz. AMD fsr, lansman esnasında seçenekler menüsünde açma/kapama düğmesini bulabileceğiniz anno 1800, evil genius 2, godfall, kingshunt, 22 racing series, terminator: resistance ve the riftbreaker gibi birkaç oyuna geliyor. Ayrıca oradan fsr için kalite ön ayarına da karar verebilirsiniz; bu, fsr’nin çerçeveleri en üst düzeye çıkarmayı mı yoksa aslını mı tercih ettiğini belirleyecektir.

AMD, Dota 2, Far Cry 6 ve Resident Evil Village dahil olmak üzere yılın ilerleyen aylarında fsr’yi destekleyecek. Bu, aynı geliştiricilerin gelecekteki oyunları için de iyiye işaret olabilir.